חיטוי מים באוזון

 

אוזון נחשב לחומר החיטוי החזק ביותר לחיטוי מי שתייה, והוא גם הזול והפשוט ביותר לייצור שכן בניגוד למחטאים כימיקליים אחרים, אוזון הוא גז שניתן ליצור אותו מהאוויר באטמוספירה. לאוזון ישנם שורה של יתרונות שהופכות את האפשרות של חיטוי מים באוזון לאחת האפשרויות המועדפות כמעט בכל פלטפורמה של מערכת מים, אך יש לו גם חסרונות שכדאי להכיר.

 

מהם המאפיינים של האוזון כחומר חיטוי?

אוזון הוא גז המצוי באטמוספירה של כדור הארץ, ורובנו שמענו עליו לראשונה לפני שנים רבות כאשר עלה הנושא של היווצרות חור בשכבת האוזון של האטמוספירה והחשש מחדירת קרינת שמש מסוכנת דרך החור שנוצר. אז מעבר לנושא החור באוזון, האוזון משמש למגוון יישומים תעשייתיים ובהם גם כחומר חיטוי. המאפיינים הבולטים ביותר של האוזון הוא שמדובר בגז ולא בכימיקל, ושהוא נחשב לחומר חיטוי חזק במיוחד אך כזה שהשפעתו אינה ניכרת לאורך זמן, ומכאן אפשר לגזור גם את כלל היתרונות והחסרונות של ביצוע חיטוי מים באוזון.

 

מהם היתרונות והחסרונות של חיטוי מים באוזון?

היתרון הראשון של האוזון כחומר חיטוי הוא, שמדובר בגז המיוצר מהאטמוספירה ולכן הוא אינו רעיל בכמויות נמוכות. כמו כן, האוזון הוא בעל השפעה מהירה מאוד ומבצע חיטוי חזק ויסודי בתוך זמן קצר. מאחר ומדובר בגז שמיוצר מהאוויר באטמוספירה, הרי שמדובר גם בחומר חיטוי זול מאוד שקל לייצר אותו בהיקפים גדולים. יתרון חשוב נוסף הוא התפרקותו של האוזון לחמצן ואי יצירת תרכובות לוואי כלוריות.

אבל לאוזון ישנם גם חסרונות והשניים הבולטים ביותר הוא טווח ההשפעה הקצר שלו ועלות היישום שלו. האוזון אמנם מבצע חיטוי עמוק ויסודי בתוך זמן קצר, אך השפעתו לאורך זמן היא מאוד מוגבלת ולכן יש ליישם אותו באופן רציף על מנת להשיג חיטוי רציף. מאחר וכך, גם הציוד הנדרש על מנת ליישם אותו הוא יקר לתפעול.

 

האם אפשר לשלב אוזון וכלור?

התשובה היא כן. ניתן בהחלט לבצע חיטוי מים באוזון וכלור יחד, על מנת למנף את היתרונות של כל אחד מהחומרים ולמזער עד כמה שניתן את החסרונות שלהם. כך למשל, האוזון משמש לחיטוי ראשוני, חזק ועמוק בתוך זמן קצר, ולאחר מכן משמרים על המים מחוטאים באמצעות הכלרה. פרקטיקה זו נהוגה במספר תעשיות בהן ישנה משמעות לכך שהחיטוי יושג באופן מהיר, אך גם חשוב לשמור על עלויות ייצור נמוכות ולכן להימנע מהעלויות היקרות של תפעול מערכות האוזון באופן רציף.

 

חיטוי מים באוזון  חיטוי מים לטופס 4היא פרקטיקה מקובלת מאוד ויעילה מאוד. יחד עם זאת, לפני כל ביצוע פעולת חיטוי מים, חשוב לקבל ייעוץ והדרכה מאיש מקצוע בעל הסמכה בתחום של חיטוי מאגרי מים, ובדרך כלל תידרש מעורבות של איש מקצוע כזה באופן רציף על מנת לפקח על איכות המים ורמות חומר החיטוי במים.

חיטוי מים באוזון

טיב המים

שליחה אם טיב המים בישראל הוא כל כך גבוה על פי כל סטנדרט מערבי, מדוע כל כך הרבה ישראלים בוחרים לקניות שישיות

ניקוי וחיטוי מאגרי מים

שליחה מילא מאגרי מים במפעלי מזון ומשקאות, אבל מתי נדרש תהליך של ניקוי וחיטוי מאגרי מים בבנייני מגורים? האם בכלל ישנם מאגרי

עופרת במים

שליחה האם עופרת במים הוא מצב תקין וסביר? האם ישנה רמה מסוימת של עופרת שאותה אנחנו יכולים לסבול במים? איך יודעים מהי