בדיקת איכות מים

בואו נחשוב על זה לרגע. בכל יום אנחנו מכניסים חומרים, מאכלים ונוזלים אל גופנו, כשכל אחד מהם יכול לגרום לנו נזק בריאותי מיידי ואף לסכן את חיינו. ובכל זאת, אנחנו חיים בתוך עולם עם מוסכמות ואחת המוסכמות הללו היא שהמים אותם אנו שותים מכל מקור מי שתייה, הם מים שעל איכותם יש בקרה קבועה. בדיקת איכות מים היא פרוצדורה שמבוצעת בכל יום, כמה פעמים ביום בכל מערכת מים שהמים בתוכה באים במגע עם בני אדם. מהי בדיקה זו ובמה חשיבותה? על כך בשורות הבאות.

מתי מבוצעת בדיקת איכות מים?

בדיקת איכות מים היא בדיקה שגרתית המבוצעת באינספור מנגנוני מים המיועדים לשימושם של בני האדם: בריכות, מאגרי מים בתעשייה, צנרת מים, משאבות מים, ג'קוזי, סאונה, מי ברז, מערכות לעיבוד מים (מי שופכין ומי קולחין) וכדומה. במערכות אלה ישנן פרוצדורות קבועות המגדירות מהן הבדיקות שיש לבצע בכדי לוודא את איכות המים וכל כמה זמן יש לבצע אותן. בדיקות אלה נועדו לבחון את איכות המים מכל היבט אפשרי, לרבות נוכחות של זיהומים בקטריאליים, נוכחות של מתכות, נוכחות של חומרים כימיים, נוכחות של מזהמים גרגריים וכדומה.

תדירות וסוג הבדיקה נקבעים גם בהתאם לרגישות של מערכת המים. כך למשל, כאשר מדובר בבדיקת איכות מים בבריכת שחייה, החשש המרכזי הוא סביב התפתחות של זיהום בקטריאלי שיכול לסכן את הרוחצים בבריכה, ולכן הבדיקות שיערכו בתדירות הגבוהה ביותר תהיינה בדיקות ביולוגיות לזיהוי מזהמים בקטריאליים במים. כמו כן, ישנו חשש להרעלה בגין מינון גבוה מדי של כלור במים, ולכן גם בדיקת איכות מים חייבת להתבצע לפני הליך חיטוי צנרת מים ואחרי תהליך חיטוי צנרת מים וחיטוי מאגרי מים שנועד לבדוק את רמת הכלור במים תתבצע אף היא בתדירות גבוהה בבריכת שחייה.

בדיקת איכות מערכות מים

כאמור, מערכות מים שונות עשויות לדרוש מדיניות שונה של בדיקות איכות מים, אך מעבר למדיניות זו, בדיקת איכות מים צריכה להתבצע גם בכל מקרה בו עולה חשש לזיהום במים. חשש כזה יכול להתעורר לאחר שינוי גוון המים, נוכחות של טעם לוואי במים או הגברת רמת התחלואה בקרב המשתמשים במים. במקרים אלה יש לבצע בדיקה מקיפה של איכות המים על מנת לזהות את מקורה ולטפל בזיהום.

בדיקת איכות מים בתום תהליך חיטוי

בדיקת איכות מים היא פרוצדורה שחייבים לבצע אותה גם בתום מהלך של חיטוי מערכת מים. כך למשל, חיטוי מאגר מים במפעל לייצור משקאות, או חיטוי צנרת מים בבית שזיהום חדר אל מערכת המים שלו. במקרים אלה מבוצע תהליך של חיטוי מערכת המים באמצעות חומרי חיטוי כמו כלור או אוזון, ולאחר סיום תהליך החיטוי חשוב מאוד לוודא שא' לא נותרו שיירים מהזיהום עצמו וב' לא נותרו שיירים מחומר החיטוי שגם הוא יכול לסכן את חיי המשתמשים במים. בכדי לוודא זאת, מבצעים בדיקת איכות מים לנוכחות של גורמים זרים במים ועל פי הצורך מבצעים שטיפות חוזרות או אפילו חיטוי חוזר עד לקבל מים באיכות הנדרשת.

מי מבצע את הבדיקות?

בדיקת איכות מים יכולה להתבצע על ידי אנשי תחזוקה האחראים על מערכת המים, כמו למשל מציל בבריכת שחייה או איש קו ייצור במפעל לייצור מזון ומשקאות. יחד עם זאת, ישנם מנגנונים הכפופים להוראות חוקים שונים ובחוקים אלה מוגדרים לא רק סוגי הבדיקות ותדירות ביצוען אלא גם גורמים אחראים לביצוע הבדיקות. במקרים אלה יידרשו אנשי מקצוע מוסמכים ומורשים לביצוע בדיקת איכות מים, שגם יוכלו לתת את תוצאות הבדיקות במסגרת דו"ח רשמי קביל משפטית.

בדיקת איכות מים

טיב המים

שליחה אם טיב המים בישראל הוא כל כך גבוה על פי כל סטנדרט מערבי, מדוע כל כך הרבה ישראלים בוחרים לקניות שישיות

ניקוי וחיטוי מאגרי מים

שליחה מילא מאגרי מים במפעלי מזון ומשקאות, אבל מתי נדרש תהליך של ניקוי וחיטוי מאגרי מים בבנייני מגורים? האם בכלל ישנם מאגרי

עופרת במים

שליחה האם עופרת במים הוא מצב תקין וסביר? האם ישנה רמה מסוימת של עופרת שאותה אנחנו יכולים לסבול במים? איך יודעים מהי