בדיקת מזח

המחירים שלנו הכי טובים שתוכלו למצוא! תבדקו ותגלו!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
050-9995409

מערכת המים הביתית או העסקית מחוברת למעשה למערכת המים הכללית ומקיימת איתה מגע קבוע. כל עוד המים זורמים רק בכיוון אחד, מהמערכת הכללית אל המערכת הפרטית אנחנו כולנו יכולים להיות רגועים שאיכות המים נמצאת תחת שליטה. יחד עם זאת, כאשר ישנה חדירה של נוזלים ממערכת המים הפרטית אל המערכת הכללית, יכולה להתעורר בעיה באיכות המים ובבטיחות השימוש בהם, ובדיוק מהסיבה הזאת מחייב הרגולטור כל מפעל תעשייה לבצע בדיקת מזח. מהי בדיקה זו ומי מבצע אותה? על כך בשורות הבאות.

מה זה בדיקת מזח?

בכדי להבין בדיקת מזח מהי, בואו נסביר תחילה למה הכוונה במזח. בניגוד למה שאפשר להעריך, הכוונה פה היא לא למזח בנמל ימי אלא לראשי תיבות, מז"ח, שמשמעותם מניעת זרימה חוזרת. מניעת זרימה חוזרת הוא תחום שעומד בפני עצמו בכל הקשור לבטיחות מים ואיכות מים, ואף מהווה מרכיב מרכזי בפעילות הפיקוח של רגולטורים על ענפי התעשייה השונים. בדיקת מזח היא למעשה בדיקה שמטרתה היא לוודא כי לא קיימת זרימה חוזרת ממערכת המים הפרטית אל מערכת המים הכללית.

כיצד יכולה להתרחש זרימה חוזרת?

המים למעשה מוזרמים אל הצרכנים הסופיים באמצעות מערכת הפצת מים שאותה מנהלת הרשות המקומית חשוב לוודא כי צנרת המים תהליך חיטוי צנרת מים. מערכת זו מפעילה למעשה לחץ תמידי בכיוון אחד, ממאגר המים העירוני אל עבר הצרכנים הסופיים, וכל עוד קיימת אספקה רציפה של מים, הלחץ הוא תמיד בכיוון זה וכך גם כיוון הזרימה של המים. יחד עם זאת, כאשר קיימת תקלה במערכת המים, כמו למשל הפסקה באספקת המים או תיקון תשתיות שמבוצע בקרבת מקום, יכול להיווצר מצב בו מערכת המים הכללית מתרוקנת מעט ממים ורמת הלחץ בה יורדת בצורה משמעותית. ירידת לחץ זו מאפשרת למעשה לעודפים שכבר הגיעו אל צנרת המים הפרטית, לחזור אחורה אל הצנרת הכללית. זהו בדיוק המצב של זרימה חוזרת, וזהו בדיוק המצב שאנו רוצים למנוע באמצעות בדיקת מזח.

כיצד ניתן למנוע זרימה חוזרת?

זרימה חוזרת יכולה לגרום לזיהום של מערכות מים עירוניות שלמות רק בגלל חדירת גורמים מזהמים מאחד מהצרכנים הסופיים באמצעות זרימה חוזרת. סכנת זיהום זו קיימת בעיקר כאשר הצרכן הסופי הוא מפעל תעשייה. במפעל תעשייה יכולים להיווצר המון סיכוני זיהום בגין החומרים בהם נעשה שימוש במפעל ובגין תהליכי ייצור המתנהלים בו. על כן, הרגולטור משקיע לא מעט מאמץ בפיקוח על מפעלי תעשייה בהיבט זה, ומחייב אותם לעשות את כל הנדרש על מנת למנוע זרימה חוזרת.

מניעת זרימה חוזרת מתאפשרת באמצעות התקנת שסתומים חד כיווניים בנקודת כניסת המים אל המבנה. אל כל מבנה מגיע צינור מים המהווה את מקור אספקת המים שלו, ואליו מתחברת צנרת המים של המבנה כולו. מניעת זרימה חוזרת מתבצעת באמצעות התקנת שסתום אל חזור בחיבור שבין הצנרת החיצונית לצנרת הפנימית, כך שמים לעולם לא יוכלו לזרום בכיוון ההפוך, אלא רק מכיוון המערכת הכללית אל המערכת הפרטית.

מי מבצע בדיקת מזח?

התקנת שסתום אל חזור אינה דורשת מעורבות של גורם מקצועי מיוחד, וניתן לבצע אותה גם באופן עצמאי לחלוטין. יחד עם זאת, בדיקת מזח היא כבר פרוצדורה שאמורה לבחון את המצב הקיים ולהפיק דו"ח מקצועי על תמונת המצב המתקבלת, ולכן את הבדיקה יש לבצע בסיוע גורם מקצועי, בדרך כלל גורם מורשה העוסק בתחום של חיטוי מאגרי מים וצנרת מים. במסגרת הבדיקה נבחנים המנגנונים שאמורים למנוע את הזרימה החוזרת וכן נבחנת הזרימה עצמה בכדי לוודא שהכל עובד כפי שצריך.

אז מה היה לנו בכתבה:

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
050-9995409

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!