תפריט

חיטוי קווי מים

 

בניגוד לצנרת, קו מים הוא ביטוי אותו מייחסים בדרך כלל לקווי מים ראשיים המספקים מים למספר צרכנים. מאחר ואיכות המים הזורמים בקווי מים אלה משפיעה על היקף גדול של צרכנים, קווי מים אלה חייבים להיות נקיים ומטוהרים על מנת למנוע פגיעה המונית בבריאות הציבור. חיטוי קווי מים הוא שירות המסופק בדיוק למטרה זו.

 

מה זה בעצם חיטוי קווי מים?

קווי מים הם בדרך כלל צינורות ראשיים המובילים מים לצרכני קצה או למערכות מים אחרות. בקווים אלה עוברות כמויות גדולות של מים. מים אלה נמצאים במצב זרימה חלק מהזמן ובחלק אחר של הזמן הם עומדים במקומם כאשר לא קיימת צריכה של מים על ידי צרכני הקצה. בתנאים אלה נוצרים משקעים על גבי דפנות קווי המים ואלו עלולים להצטבר לכדי זיהום, שעלול לסכן את בריאות צרכני הקצה.

חיטוי קווי מים הוא תהליך שנועד להסיר את כל המשקעים והמזהמים שהצטברו לאורך דפנות קווי המים. תהליך זה צריך להתבצע בצורה מאוד מקצועית ובזהירות רבה, שכן צרכני הקצה אינם מודעים כלל לביצוע החיטוי. תהליך חיטוי זה מתחיל בסגירת זרימת המים בצורה כזאת שהקו מבודד לחלוטין משני צדדיו. לאחר מכן יוצרים הסטה של המים לפתח יציאה דרכו ניתן להזרים את המים וחומרי החיטוי מבלי שיגיע אל צרכני הקצה.

 

כיצד מבוצע החיטוי בפועל?

לאחר שמבודדים את קו המים כאמור, מזרימים בו זרם מים בלחץ גבוה על מנת להסיר את שכבת הלכלוך והמזהמים העליונה. בהמשך מבוצעת הזרמה של חומר חיטוי ייעודי מהול במים ומותירים את התערובת בקו המים לפרק זמן קבוע על מנת למוסס את כל שכבות המזהמים ולנתק אותן מדפנות הקו. לבסוף מבוצעת שטיפה יסודית לצורך שטיפת המזהמים שהשתחררו ושאריות חומרי חיטוי.

כמו כן, על מנת לשמר על איכות המים באופן שוטף, נהוג למהול כמויות זעירות מאוד של חומר חיטוי כדוגמת כלור או אוזון בזרם המים. חומר חיטוי זה אינו מיועד לחטא את קווי המים אלא לשמור על המים הזורמים בו מטוהרים עד כמה שניתן.

חיטוי קווי מים צריך להתבצע כאמור על ידי אנשי מקצוע, בדרך כלל אנשי תחזוקה שמתמחים בביצוע עבודות תחזוקה לקווי מים, מכירים את קווי המים ואת כלל המנגנונים המקיפים אותם בחיבור אל צרכני הקצה ואל מערכות מים אחרות המחוברות אליהם.

 

קווי מים ראשיים חייבים להתנהל על פי שגרת תחזוקה קבועה ומוקפדת על מנת להבטיח את בריאות ציבור צרכני הקצה המחוברים אל קו המים. חלק מרכזי וחשוב בתחזוקה קבועה זו הוא התהליך של חיטוי קווי מים, המבוצע על ידי אנשי מקצוע בעלי הסמכה בתחום של חיטוי מאגרי ומערכות מים, ועל פי מתודולוגיות חיטוי ייעודיות לקווי מים ראשיים, בהתאם לדרישות הבטיחות והסטנדרטים של משרד הבריאות.

חיטוי קווי מים

More to explorer

טיב המים

שליחה אם טיב המים בישראל הוא כל כך גבוה על פי כל סטנדרט מערבי, מדוע כל כך הרבה ישראלים בוחרים לקניות שישיות

ניקוי וחיטוי מאגרי מים

שליחה מילא מאגרי מים במפעלי מזון ומשקאות, אבל מתי נדרש תהליך של ניקוי וחיטוי מאגרי מים בבנייני מגורים? האם בכלל ישנם מאגרי

עופרת במים

שליחה האם עופרת במים הוא מצב תקין וסביר? האם ישנה רמה מסוימת של עופרת שאותה אנחנו יכולים לסבול במים? איך יודעים מהי

כתיבת תגובה