תפריט

חיטוי צנרת מים ביתית

 

צנרת מים ביתית היא צנרת שהסיכון בה לסבול מזיהום הוא הנמוך ביותר, למשל כאשר משווים זאת לקווי מים במבנים ציבוריים ובמבני תעשייה. יחד עם זאת, כל צנרת וכל מערכת מים עלולה לסבול מזיהום שפוגע בטעמם של המים או אף יוצר סיכון למשתמשים במים, ולכן ישנם בהחלט מצבים בהם נדרש חיטוי צנרת מים ביתית, וחיטוי כזה צריך להתבצע על ידי איש המקצוע המתאים.

 

באילו מקרים נדרש חיטוי צנרת מים ביתית?

לו הייתם מביטים בתוך צנרת המים הביתית שלכם, ייתכן שהייתם מתחילים לחשוש לשתות מים מהברז, אך לחשש זה אין כל יסוד. צנרות ביתיות עשויות מתכת סובלות בדרך כלל מהיווצרות חלודה בתוך חלל הצנרת, אך חלודה זו אינה משפיעה על איכות המים ואין כל חשש לשימוש בהם. כיום כבר לא עושים שימוש בצינורות מתכת אלא בצינורות פלסטיק שפותרים גם את עניין החלודה.

פרט לעניין החלודה, צנרת מים ביתית עלולה לסבול מזיהום בגין חדירה של זיהום אל מערכת המים הביתית או השכונתית, והיווצרות משקעים מזהמים בתוך הצנרת. זיהום זה יכול להגיע ממי התהום, ממערכת הביוב או ממקור המים המרכזי שמעביר מים לכל בתי השכונה. את הזיהום ניתן לזהות תחילה על ידי זיהוי של שינוי בטעמם של המים ובהמשך לכך גם תיתכן הופעת מחלות זיהומיות בקרב המשתמשים במים. אם משהו במים מפריע לכם, אם הטעם שלהם אינו כתמול שלשום או שאתם מזהים שצבעם משתנה והם אינם צלולים כבעבר, אתם צריכים לבצע חיטוי צנרת מים ביתית.

 

מה כולל התהליך של חיטוי צנרת מים ביתית?

בשלב הראשון יש למצוא את מקור הזיהום ואופיו. לשם כך, מבוצעת סגירה של אספקת המים לבית, מערכת הצינורות מרוקנת ממים, ומבוצעת בדיקה של איטום הצנרת בכל הנקודות. לאחר מכן מוזרמים בלחץ גבוה על מנת לשטוף משקעים שנדבקו בדפנות הצנרת הפנימיות, ולאחר מכן מיושם חומר חיטוי. חומר החיטוי צריך להתאים לסוג הזיהום בצנרת ולכן חשוב שהתהליך כולו יבוצע על ידי איש מקצוע בעל ההסמכה הנדרשת בחיטוי מאגרי וקווי מים. את חומר החיטוי יש להשאיר בצנרת למשך פרק זמן קבוע מראש, במהלכו ימוסס חומר החיטוי את כל המשקעים ויחטא את דפנות הצנרת בצורה מלאה.

 

לבסוף מבוצעת שטיפה יסודית של הצנרת על מנת לוודא שלא נותרו בה שאריות של חומר חיטוי או של גורם הזיהום, וכן מבוצעת בדיקה של איכות המים בכדי לוודא שהזיהום לא קיים עוד במערכת המים הביתית.

 

 

חיטוי צנרת מים ביתית עשוי להידרש לאחר שנתגלה זיהום במים הזורמים בבית או במקור המים שמספק את המים לבית. את הזיהום ניתן לזהות לפי טעמם של המים, הופעת מחלות זיהומיות בקרב דיירי הבית או הודעה של חברת המים. תהליך החיטוי צריך להתבצע על ידי גורם מוסמך בחיטוי מאגרי וקווי מים.

חיטוי צנרת מים ביתית

More to explorer

טיב המים

שליחה אם טיב המים בישראל הוא כל כך גבוה על פי כל סטנדרט מערבי, מדוע כל כך הרבה ישראלים בוחרים לקניות שישיות

ניקוי וחיטוי מאגרי מים

שליחה מילא מאגרי מים במפעלי מזון ומשקאות, אבל מתי נדרש תהליך של ניקוי וחיטוי מאגרי מים בבנייני מגורים? האם בכלל ישנם מאגרי

עופרת במים

שליחה האם עופרת במים הוא מצב תקין וסביר? האם ישנה רמה מסוימת של עופרת שאותה אנחנו יכולים לסבול במים? איך יודעים מהי

כתיבת תגובה