חיטוי וניקוי מאגרי מים

 

מים הם חומר נקי, טהור וצלול, או לפחות רוב הזמן הם כאלה, אבל מים יכולים להיות גם מאוד מזוהמים, ועצם ההתייחסות שלנו לנקיים עלולה לגרום לסיכון בריאותי למשתמשים במים. בהתאם לכך, בכל מקום בו נעשה שימוש במאגרי מים, נהוג לבצע חיטוי וניקוי מאגרי מים באופן תקופתי ובסיוע אנשי המקצוע המתאימים.

 

מהן הסכנות שמביאים איתם מים מזוהמים חיטוי וניקוי מאגרי מים ?

מים הוא חומר שנמהל עם כל חומר אחר, ועד כמה שאמת זו משמשת אותנו באינספור יישומים, היא יכולה גם לפעול לרעתנו. כאשר מאגר מים מכיל כמות גדולה של מים, ואל המים האלה מגיע חומר מזהם כלשהו ממערכת הביוב, ממי התהום או מגורם חיצוני כלשהו, יכול החומר המזהם להתפשט במהירות במים ולהפוך אותם למסוכנים לשימוש. סיכון זה יכול להיות ברמה של סכנה לבחילות, הקאות וכאבי בטן, והוא יכול להיות גם מעבר לכך. את הזיהום במים אפשר לעיתים להרגיש לפי השינוי בטעמם, אך לא תמיד, ובמקרים רבים הזיהום במים פוגע בנו באופן רציף מבלי שאנו מרגישים בכך בטעמם.

סיכונים אלה אף חמורים יותר כאשר נעשה שימוש במאגרי מים מקומיים לצורך תהליכי ייצור או שימוש כלשהו. כך למשל, מפעל משקאות שאוגר מים לצורך ייצור המשקאות, ואינו מקפיד על חיטוי וניקוי מאגרי מים באופן תדיר, עלול ליצור סיכון חמור לצרכני הקצה של המשקאות שלו, ועל התנהלותו של המפעל אמור לפקח משרד הבריאות, בכדי למנוע אפשרות כזאת

 

מי צריך לבצע חיטוי וניקוי מאגרי מים?

חיטוי מאגרי מים היא פרקטיקה שיש לבצע על בסיס קבוע בתדירות שנקבע על ידי הגורם המפקח, לרוב משרד הבריאות אך לא רק. כך למשל, חקלאי המחזיק מאגר מים להשקיה, צריך לבצע חיטוי וניקוי של המאגר אחת לתקופה על פי הוראות משרד החקלאות. בעל מפעל מזון צריך לחטא ולנקות את מאגרי המים המשמשים לייצור אחת לתקופה על פי הוראות משרד הבריאות. אם אתם לא יודעים מתי ואיך לבצע את החיטוי, מומלץ להתייעץ עם הגורם המפקח האחראי או להזמין איש מקצוע בעל הסמכה בתחום של חיטוי וניקוי מאגרי מים.

כמו כן, חיטוי וניקוי כאלה עשויים להידרש גם במקרה של זיהום במאגר מים קיים. זיהום כזה יכול לנבוע מחדירת מי ביוב או גורם מזהם אחר למאגר, איטום לא מספיק של המאגר, או מים עומדים לאורך זמן. גם במקרה זה יש לבצע את אותו תהליך ולבדוק לאחר מכן את איכות המים על מנת לוודא שגורם הזיהום סולק לחלוטין.

 

אם אתם משתמשים במאגר מים כלשהו למטרה כלשהי, אתם צריכים גם לבצע חיטוי וניקוי מאגרי מים אחת לתקופה על מנת להבטיח את איכות המים במאגר. איש מקצוע או גורם מפקח יכול להסביר לכם בפירוט מתי לבצע את התהליך ומי יכול לסייע לכם בכך.

חיטוי וניקוי מאגרי מים

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.