איכות המים בישראל

איכות המים בישראל הוא נושא שצף מעת לעת לכותרות, לפעמים על רקע של שינויי אקלים ולפעמים באמצעות גורמים מסחריים בעלי אינטרס. אבל האם יש משהו שאפשר לומר על איכות המים במדינת ישראל, שיבסס אמת אחד ויחידה בעניין? ובכן, זה מה שננסה לעשות בשורות הבאות.

איכות המים כגובה מפלס הכנרת?

בואו נשים את הדברים כבר עכשיו על השולחן: ישראל היא מדינה שחיה על קצה המדבר, וככזאת מבוססת על תרבות של מחסור בכל הקשור למים. כולנו הרי מכירים את הסלוגנים "חבל על כל טיפה" או "ישראל מתייבשת", וכולנו מכירים את הפרסומות הבלתי פוסקות על הברז הדולף, על השכן ששוטף את הרכב עם צינור וכן הלאה. כמדינה שחיה בתרבות של מחסור במים, יש לא מעט גורמים שיודעים לנצל זאת בכדי לשחרר אמירות על איכות המים בישראל, ולהיפך.

כך למשל, אחת האמירות היותר מוכרות היא האמירה כי הכנרת הולכת ומתקרבת אל הקו האדום התחתון, שמתחתיו נוצרת פגיעה בלתי הפיכה באיכות המים שיסופקו לבתי ישראל דרך המוביל הארצי. רשויות המים הציבוריות ניצלו זאת בכדי להשיג תקציבים ולעורר מודעות בקרב הציבור, וחברות מסחריות ניצלו זאת בכדי למכור עוד ועוד בקבוקים של מי מעיינות מינרליים.

איכות המים בישראל

טכנולוגיות התפלת מים

בשנים האחרונות הצליחה מדינת ישראל לגייס לטובתה את טכנולוגיית ההתפלה ולהפוך את כל הנושא של מפלס הכנרת לבלתי רלוונטי לאיכות המים. ולבסוף, חשוב להבין את הדבר הבא: איכות המים בישראל אינה קשורה כהוא זה לגובה מפלס הכנרת הוא לשאלה האם השנה האחרונה הייתה שנת ברכה או שנת בצורת. איכות זו נקבעת על פי מתודולוגיות סדורות ומדיניות קשיחה שמיועדת להבטיח את איכות המים המקסימלית בברזים של בתי ישראל.

מהי איכות המים בישראל?

המים בישראל נחשבים למים איכותיים מאוד במיוחד במערכות מים אשר עברו חיטוי צנרת מים, ועל אף שחברת המים הישראלית אינה נוהגת לפרסם סרטונים תדמיתיים עם מי קרחונים צלולים הנמסים ישירות אל תוך כוסות המים שלנו, בפועל המים הזורמים בעורקי המים של מדינת ישראל הם מים איכותיים מאוד, בטוחים לשתייה ואפילו מכילים מספר חומרים המיועדים לשמור על בריאותנו. כך למשל, המים בישראל כוללים רמה מינימלית של מגנזיום הקשור בצורה מובהקת לבריאות הלב. רמה נמוכה מאוד של כלור אף היא משולבת במי השתייה על מנת להבטיח שהמים נקיים לחלוטין ללא חשש לזיהום חיידקי.

עד שהמים מגיעים אל ברז המטבח או האמבט שלכם, הם עוברים דרך שורה של מערכות סינון המתחילות במאגר המים של הבניין ולכן חשוב לבצע חיטוי מאגרי מים, טיהור וניקוי, סנני פחם פעיל, נורות אולטרה סגול להשמדת בקטריות ואפילו מערכות להוספת מינרלים כדוגמת סידן ומגנזיום, על מנת להעשיר את איכות המים. בשורה התחתונה, המים בישראל הם איכותיים מאוד ולבטח בטוחים לשתייה מכל ברז.

אם כך, מדוע אנו קונים מים מינרליים?

השאלה המתבקשת היא כמובן מדוע עם ישראל נוהר למרכולים ולתחנות הדלק על מנת להצטייד באינספור בקבוקי מים מינרליים ומדוע בתים רבים אחרים מתקינים בר מים שמסנן את המים מעבר למה שהם כבר מסוננים בברז. ובכן, בכדי לענות על שאלה זו בקצרה, נגיד ונאמר שתרבות זו מבוססת בעיקר על עניינים של טעם ולא על עניינים של איכות. מבחינת איכות, המים בישראל הם איכותיים מאוד ובטוחים מאוד לשימוש. יחד עם זאת, ישנם אנשים שרגישים לטעמי לוואי שעשויים להיות קיימים במי הברז. טעמים אלה יכולים להיווצר בגלל מצב הצנרת הביתית, אך אין לכך שום קשר לאיכות המים. אנשים אלה יבחרו במים מינרליים מבוקבקים או בהתקנת בר מים ביתי, הכל בכדי לסלק את טעמי הלוואי ממי השתייה שלהם.

טיב המים

שליחה אם טיב המים בישראל הוא כל כך גבוה על פי כל סטנדרט מערבי, מדוע כל כך הרבה ישראלים בוחרים לקניות שישיות

ניקוי וחיטוי מאגרי מים

שליחה מילא מאגרי מים במפעלי מזון ומשקאות, אבל מתי נדרש תהליך של ניקוי וחיטוי מאגרי מים בבנייני מגורים? האם בכלל ישנם מאגרי

עופרת במים

שליחה האם עופרת במים הוא מצב תקין וסביר? האם ישנה רמה מסוימת של עופרת שאותה אנחנו יכולים לסבול במים? איך יודעים מהי